Terapija mekih tkiva laserom
Terapija mekih tkiva laserom danas je sve zastupljenija u stomatologiji zbog brojnih mogućnosti koje pruža.
Zahvaljujući višestrukoj primeni i mnogim beneficijama koje obezbijeđuje, laser je pogodan za različite intervencije u oralnoj hirurgiji i endodonciji. Koristan je i prilikom tretiranja bakterijskih infekcija, ali i kao podrška u parodontologiji.
Prednosti primjene lasera u stomatologiji
Laser ima široku upotrebu u stomatologiji i praktično nema štetnih dejstava. Zbog toga se može primjenjivati i kod djece.
Laserska terapija mekih tkiva podrazumijeva više intervencija:
- modeliranje mekih tkiva;
- sve vrste rezova;
- biopsiju;
- ekspoziciju (otkrivanje) implanata;
- pomoćnu parodontološku terapiju;
- liječenje afti, herpesa i dr.
Laserom je moguće uspješno modelirati meka tkiva jer se tako postižu najprecizniji rezovi i delikatan rad. U odnosu na konvencionalne oralnohirurške intervencije, okolno tkivo je značajno manje oštećeno.
Primjenom lasera, izbjegavaju se komplikacije uobičajene za standardne metode. Tako, na primjer, ako se laser koristi u hirurške svrhe, nema upotrebe konca (koji može dovesti do nakupljanja dentalnog plaka i time otežati proces zarastanja rane).
Jedna od najvećih prednosti terapije mekih tkiva laserom je odsustvo bola tokom većine intervencija i lak oporavak pacijenta, te brz povratak svakodnevnim aktivnostima.
Takođe, laser podstiče koagulaciju, što znači da nema krvarenja kao prilikom klasičnih oralnohirurških zahvata. To omogućava bolju preglednost stomatologu, veću preciznost u radu i zavidnije rezultate.
Osim navedenog, terapija mekih tkiva laserom efikasna je zaštita od infekcije, proces zarastanja je rapidan, a otok ili bol koji se potencijalno javljaju posle intervencije neznatni su.

Terapija mekih tkiva laserom u endodonciji
Endodonsko liječenje zuba se odnosi na tretman unutrašnjosti zuba, odnosno mjesto gdje je smeštena pulpa (zubni živac).
Liječenje kanala korijena zuba (vađenje zubnog živca) ulazi u red najmanje popularnih stomatoloških intervencija. Zašto je to tako?
Anatomski gledano, svaki zub ima svoje korijenske kanale koji mogu biti uzani, zakrivljeni i nepristupačani. Rastvori i četkice koje se koriste za čišćenje kanala zubnog korijena često ne mogu doprijeti do svih dijelova i do vrha korijena zuba (apeksa). Zbog toga dolazi do ponovnih upalnih procesa.
Kako bi inflamacija u potpunosti bila otklonjena, laser prodire u sitne bočne kanaliće i uspješno neutrališe patogene mikroorganizme koji su doveli do upale. Laserskom terapijom mekih tkiva se istovremeno spriječava recidiv infekcije, čime se otklanja potreba za naknadnom antibiotskom terapijom.
Terapija mekih tkiva laserom – Liječenje parodontopatije
Poslije karijesa, parodontopatija je najčešće oboljenje zuba. To je ozbiljna i progresivna bolest parodoncijuma (potpornog aparata zuba), koja dovodi do gubitka zuba ako se ne liječi.
Neki od faktora koji uzrokuju parodontopatiju su: čvrste naslage na zubima (plak), bakterije izazvane lošom oralnom higijenom, pušenje, alkohol, loše navike u ishrani, genetsko nasljeđe, različite bolesti i dr.
S obzirom na to da se u ustima inače nalazi veliki broj bakterija, one mogu biti opasne po oralno zdravlje. Zato ih je važno redukovati održavanjem pravilne higijene usne duplje i zuba.
Na one patogene koji se ne mogu eliminisati higijenskim mjerama i upotrebom medikamenata, potrebno je primjeniti lasersku terapiju jer se jedino ona pokazala efikasnom u datim okolnostima.
Radno vreme
- Pon. – Pet.: 08:00 – 20:00
Subota: 08:00 – 14:00
Nedelja: Zatvoreno
Kontak informacije
-
Orjenskog bataljona 88, 85340 Herceg Novi
-
Telefon: +382 31 342 108